14 maj 2017

W ogrodowym raju 11 "Obornik dla ogrodu"


W ogrodowym raju
11
Obornik dla ogrodu
Jaki? Od jakich zwierząt?
Na jakich glebach stosować?
Jakie działanie posiada?

Przedmowa:
Na zdrowy rozwój roślin dobrze wpływa nawożenie obornikiem, czyli mieszaniną odchodów zwierzęcych oraz ściółki. Nawóz ten dostarcza okazom składników mineralnych. Rozkładając się w glebie, przekształca się w próchnicę, która poprawia strukturę i użyźnia podłożę.



DO CZEGO STOSOWAĆ POSZCZEGÓLNE RODZAJE OBORNIKA:

1.BYDLĘCY:
Zawiera sporo potasu i zwiękasza spoistość podłoża. Polecany jest na gleby piaszczyste, szybko nagrzewające się. Ma odczyn zasadowy – to oznacza, że dobrze odkwasza glebę. Sam stosuje pod trawy ozdobne które rosną na piasku  ,poprawiło to stan gleby a także przyspieszyło rozwuj roślin.

2.GOŁĘBI:
Ma dużo potasu. Najlepiej stosować go po wymieszaniu z kompostem, z uwagi na dużą zawartość kwasu moczowego, który szybko rozkłada się do szkodliwego amoniaku. Ja stosuję ten obornik do nowo sadzonych roślin. W wykopaną dziurę na rośline wsypuje ok.5l tego obornika i zalewam wodą, odczekuję 30min i sypie trochę podłoża. Wsadzam roślinę, która  później rośnie bujniej.POLECAM.


3.KOŃSKI:
Zaleca się stosowanie go na glebach ciężkich, gliniastych. Powoduje szybsze nagrzewanie się gleby i zwiękasza jej przewiewność. Dobrze sprawdza się w uprawach szklarniowych. U mnie w szklarni zastosowany jest do chodowli pieczarek. Po kilku latach na nim wypuszczą pieczarki. A także nawożę nim winogrono, owoce są smaczniejsze i większe.

4.KURZY:
Jest bogaty w azot. Podobnie jak obornik gołębi, trzeba go stosować po wymieszaniu z kompostem. Używa się go również do odwaru z bylicy piołun na bielinka kapustnika. Używam go także do  tego samego co opisalem w punkcie 2.


Obserwuj bloga
sprawia mi to wiele satysfakcji
Dziękuję :)



PRODUKCJA: GARDEN STRONG

Już w następnym poście z seri w ogrodowym raju :
-Etykiety do ogrodu
-Jakie wybrać?
-Pomysły na nie
dalszy ciąg posta „W ogrodowym raju 6” punkt 1
Link do posta:W ogrodowym raju 6kliknij👍👌✋










2 komentarze:

  1. Bardzo przydatne informacje. Nie miałam pojęcia o stosowaniu obornika końskiego, najbardziej przydatnego dla mnie.

    OdpowiedzUsuń