12 mar 2017

W ogrodowym raju 4 "naturalne środki ochrony roślin"

W ogrodowym raju
4
Naturalne środki ochrony roślin
„Dbamy o nasz ogród w ekologiczny sposób

Co zrobić, gdy nasze rośliny padną ofiarą chorób i szkodników ? Zanim sięgniemy po broń dużego kalibru – preparaty chemiczne, spróbujmy łagodniejszych metod. Okazy z naszego ogrodu oraz te dziko rosnące z pobliskiej łąki zawierają mnóstwo cennych składników, które pomogą nam zwalczyć patogeny i szkodniki. Możemy sporządzić wyciągi, napary, wywary i gnojówki. Aby okazy bujnie rosły, musimy zapewnić im odpowiednią pielęgnacje. Warto wzmacniać je naturalnymi nawozami – dobrze
przygotowanym obornikiem oraz kompostem .


-NAWOŻENIE-
Dobrze odżywione rośliny dają zdrowe
i pełne witamin plony.
-Pamiętamy, by swoim okazom zawsze zapewnic  odpowiednie stanowisko i pielęgnować zgodnie z zaleceniami.
-Jeśli pojawią się niepokojące symptony, nim sięgniemy po chemiczne środki, przygotujemy preparaty z naturalnych składników – roślin uprawianych w ogrodzie oraz dziko rosnących.
-Opryski możemy przeprowadzać profilaktycznie lub podlewać ogród preperatami z roślin, np. wyciągiem z pokrzyw. Są one bezpieczne i ekologiczne.


-GNOJÓWKI-
Używamy ich do wzmacniania roślin oraz w przypatku chorób i ataku szkodników. Przygotowuemy je ze świeżego ziela zalanegozimną wodą i pozostawionego do sfermentowania. Nie nakrywajmy szczelnie  gnojówki, bo musi dochodzić do niej powietrze. Pojemnik najlepiej przykryć gazą, aby nie dopuścić do zlatywania się owadów.




-ALLELOPATIA-
Jesli chcemy, żeby nasze rośliny zdrowo rosły i były mniej podatne na choroby orzaz ataki szkodników zapewnijmy im odpowiednie sąsiedztwo. Niektóre gatunki wytwarzają substancje chemiczne które mogą mieć korzystny lub negatywny wpływ na rosnące obok nich okazy. Nie powinniśmy sadzić blisko siebie krzewów porzeczki i sosny wejmutki. W przeciwnym razie łatwo zapadną na rdzę wejmutkowo-porzeczkową. Aby uniknąć plagi mszyc, nie sadzimy świerków wśród modrzewi.
Grafika zostala zaczerpnięta z strony:
Poradnik ogrodniczy.pl


2 komentarze:

  1. Ja też robię wywary- gnojówki głównie z pokrzywy. Sprawdzają się do podlewania, do walki z mszycami no nie zawsze.Z.N

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja stosuje do dali na mszyce i sie sprawdza.Pozdrawiam! ☺

      Usuń