Purpurowe, krwistoczerwone, czekoladowe, złocistożółte, pomarańczowe, zielone, srebrzyste... Tym razem mowa nie o kwiatach, lecz liściach żurawek Heuchera.
Byliny te kochają towarzystwo, możemy je dowolnie komponować z roślinami prawie każdego typu. Kępy liści zachowują łagodny wygląd przez cały sezon, a regionach o łagodniejszym klimacie pozostają częściowo zimozielone. Wiosną efektywnie wyglądają obok bratków, tulipanów i kosaćców, sprawdzą się także jako towarzysze letnich i jesiennych astrów, niecierpków i dalii. Tolerują podłożę o różnym odczynie, dlatego nadają się zarówno na kompanów kwasolubnych wrzosów i wrzośców, jak i roślin preferujących wyższy odczyn gleby: jeżówek, orlików i rozchodników. Oryginalnie prezentuje się obok funkii i przywrotników. Niezwykłe naturalistycznie wyglądają wśród paproci, tawułek, liliowców i bodziszków, natomiast posadzone w formie obwódki doskonale nadają się do ogrodów formalnych i nowoczesnych.
Pamiętajmy o podlewaniu! Żurawki najlepiej czują się na stanowiskach półcienistych lub cienistych, jednak sprawdza się też w miejscach słonecznych, jeśli tylko zapewnimy im towarzyszy, którzy osłonią ich liście przed ostrym słońcem, i zadbamy o odpowiednie nawodnienie. Dobrze rosną zarówno w obojętnym, jak i lekko kwaśnym podłożu. Pamiętajmy, by było przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne, dlatego podczas suszy nie zapomnijmy o podlewaniu. Mimo niezbyt dużych wymagań pokarmowych wiosną warto zasilić żurawki kompostem, a kilka razy w sezonie nawozem wieloskładnikowym. Dzięki temu będą cieszyć się bujnym wzrostem i poprawią wybarwienie liści. W chłodniejszych regionach okryjmy je na zimę stroiszem lub agrowłókniną, bo po przemarznięciu ich kępy długo się regenerują. Kwiatostany należy ściąć, nim zdążą zawiązać nasiona, wiosną usuwamy zeschłe liście. Jedynym zagrożeniem dla tych roślin są choroby liści, jak rdza, a w wilgotne lata szara pleśń.
Efektywne nie tylko liście.
Najpopularniejsze wśród tych bylin są ogrodowe mieszańce: żurawki ogrodowe Heuchera x hybrida. Ich kępy osiągają od kilkunastu do 50 cm średnicy, a kwiatostany wznoszą się na wysokość nawet 60 cm. Tęczy ich barw nie sposób wymienić - nie znajdziemy tylko tych o niebieskich lub całkowicie białych liściach. Ich smukłe kwiatostany ukazują się w pierwszej połowie lata. W uprawie znajdziemy także kilka botanicznych gatunków tych roślin. Żurawkę krwistą H. sanguinea charakteryzuje intensywnie czerwona barwa dzwonkowatych kwiatów zebranych w wiechy, żurawka drobnokwiatowa H. micrantha ma kwiatostany osiągające do 45 cm wysokości, a tworzące je kwiatki są różowo-brązowe i niepozorne. U lubianej odmiany 'Palace Purple' liście są ciemnowiśniowe.
Wart wiedzieć:
- Żurawka krwista jest ceniona za ozdobne liście, oraz równie atrakcyjne czerwone kwiaty zebrane w wiechy.
- Żurawki praktycznie nie są atakowane przez szkodniki.
- Żurawki możemy uprawiać w wiszących koszach.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz