Sekrety uprawy !
-Warto dobierać gatunki do temperatury panującej w pomieszczeniu. Jeśli ktoś lubi ciepło (ponad 22 stopnie C), powinien wybrać okazy falenopsisów, dendrobium, motylników i miltonii . Temperaturę umiarkowaną (18-22 stopnie C) tolerują natomiast katleje i dendrobium.
-W przypadku gatunków z rodzaju Cattleya, Miltonia i Oncidium (wytwarzające pseudobulwy), konieczny do kwitnienia jest okres spoczynku podczas kilku zimowych miesięcy z temperatura obniżoną do kilkunastu stopni i ograniczeniem podlewania. Popularne felenopsisy nie mają wyraźnego okresu spoczynku i rosną przez cały rok.
-Storczyki nie mają zwykle dużych wymagań świetlnych. Ustawienie na parapecie okna wschodniego i zachodniego będzie dla nich odpowiednie.
-Rośliny podlewa się zwykle raz w tygodniu, przelewając doniczkę miękką wodą o temperaturze pokojowej. Nadmiar wylewamy, aby korzenie nie były stale mokre. Sygnałem do podlewania falenopsisów może być wygląd korzeni wewnątrz doniczki-dopóki są zielone nie trzeba podlewać, jeśli robią się srebrzystoszare-należy podlać.
-Storczyki nawozi się zwykle raz na miesiąc, wykorzystując specjalne nawozy dedykowane dla tych roślin. Stężenie i dawkę dobieramy zgodnie z zaleceniami producenta. Nie należy stosować uniwersalnych nawozów wieloskładnikowych. Nie przesadzajmy też z dawkami nawozów, ponieważ lepiej dla storczyka jest nawieźć go za mało niż przenawozić.
-W czasie intensywnego wzrostu i kwitnienia (zwykle latem) zamiast zwykłego podlewania możemy przeprowadzać moczenie. Doniczki z roślinami wstawiamy do większego pojemnika wypełnionego wodą aż po brzeg na około 20 minut. Po moczeniu starannie odlewamy wodę.
-Wysoka wilgotność powietrza zawsze sprzyja storczykom. Aby ją poprawić, można np. ustawić doniczki w pojemniku wypełnionym warstwą keramzytu i wlać wodę, można też stosować specjalne nawilżacze, np. Ultradźwiękowe. Droższym, choć skutecznym rozwiązaniem jest ustawienie roślin np. w szklanej witrynie.
-Nie zraszamy storczyków, gdyż efekt tego zabiegu utrzymuje się krótko, a woda dostaje się do nasad liści i może spowodować rozwój chorób.
-Rośliny warto przesadzać co dwa lata !
Najczęstsze problemy
1. Brak powtórnego kwitnienia:
-Przyczyny: najbardziej prawdopodobna to brak różnicy między temperaturą dnia i nocy, która nocą powinna być niższa przynajmniej o 2 stopnie C. Poza tym zbyt suche podłoże i zbyt mała ilość światła.
-Rozwiązania: Zadbanie o zróżnicowanie temperatur, latem wietrzenie pomieszczeń nocą, zimą--odpowiednia regulacja ogrzewania. Regularne podlewanie roślin. Przestawienie w miejsca bardziej nasłonecznione.
-UWAGA: brak kwitnienia do około pół roku może być związany z normalnym cyklem rozwojowym rośliny i nie wynikać z błędu uprawowego.
2. Żółkną liście:
-Przyczyny: zbyt rzadkie podlewanie.
-Rozwiązanie: zwiększyć częstotliwość podlewania, zwłaszcza w pomieszczeniach z niską wilgotnością powietrza.
3.Opadają kwiaty i pąki kwiatowe:
-Przyczyny: zbyt suche lub zbyt zimne powietrze, dostające się podczas wietrzenia mieszkania. Etylen wydzielający się z dojrzewających owoców.
-Rozwiązania: Zadbanie o wyższą wilgotność powietrza, unikanie ustawiania np. waz z owocami w sąsiedztwie roślin.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz